9 Temmuz 2011 Cumartesi

Nihayet Rahatça Nefes Alabilmeye Başlayan Kız Bebeği Freya’nın Anlattıkları


Birazdan okuyacağınız şiir size bir aşk şiiri olarak gelebilir. İşin iç yüzü çok daha farklı. Bu blogta Wolverine isimli güzide grubun yeni albümünden ve grubun vokalinin hasta olan kızı için yaptığı bir şarkıdan bahsetmiştik. Bu şiir dediğimiz şey ise grubun vokali Stefan Zell’in kızı Freya için yazdığı şarkının ta kendisi.

Uzun zamandır Freya’yı arıyordum. Nasıl bir bebektir? Görünümü sağlıklı mıdır? Yüzü gülüyor mudur? Gerçekten çok merak ediyordum. Ne yaptım, ne ettim, zorda olsa birkaç resim elde edebildim. Başlangıçta hasta olan Freya’yı anne babasının arasında o tomurcuk haliyle görmek, minicikken rahatsızken görmek üzücü bir durum. Ama en yukarıda görüldüğü gibi bir dünya tatlısı Freya..

Bunun gibi hayatın ta içinden olan şeyleri, gerçek ve samimi duyguları gerçekten çok seviyorum. Stefan ve ailesinin, hatta Stefan'ın anne babasının bile görüntülerine şahitlik ettim. O kadar bizden biriler ki. Dünyalar tatlısı 2-3 kedi ile geniş bir aile sımsıcak bağlarla hayatlarını devam ettiriyorlar. Bizimkiler mi? Ehh, onlar Bebek ve Etiler’de caka derdindeler..
EMBRACE

Gözlerini açtığın anda
Tamamen değiştirdin beni
Tam o an dünyada değildim bile
Sadece sen ve ben vardık

Yeniden bütünüyle olduğum kişiyi tanımlamıştın
Masumiyetin ne olduğum konusunda yardımcı oluyordu

Bütün mutluluğumuzdan bizi mahrum bırakan
Herkesin tüm ihtiyacını duyduğu sadece bir nefesti
Tam o anda kayıp olduğumuzu gördüm
Ve başka bir ‘biz’ olamıyorduk

Hissediyorum ve hissediyorum, karanlığı ve dipsiz çukuru
Karanlık tüm dünyamı kucaklıyordu

Hayatımı senin için takas edeceğim, kalbimi ayıracağım
Sensiz hala kaybolmuş olacağım, okyanusta boğulacağım
Ben senim, sen bensin, ayrı addedilemeyiz
Umutla giydirilmiş geleceğin kucaklaması bizimkisidir

Karanlık bulutlar yavaşça dağıldı
Hayata yeni bir geçit sunuldu
İnanamayacağımız şeylere aniden inanmamızı sağlayacak
Ve bunu taşıyabileceğimiz bir sebep verdiler bize

Hayatımı senin için takas edeceğim, kalbimi ayıracağım
Sensiz hala kaybolmuş olacağım, okyanusta boğulacağım
Ben senim, sen bensin, ayrı addedilemeyiz
Umutla giydirilmiş geleceğin kucaklaması bizimkisidir

Karanlık bulutlar yürüyeceğimiz yollara gölge edecek
Ve sorgulamalar aklımız ve umudumuza meydan okuyacak
Ama çökecek karanlığa rağmen kendimi adayacağıma
Ve sadık kalacağıma eminim
Sevginin gücü şekillendiricidir
Ve bu doğduğunda güçlü kucaklamamızla gerçekleşmiştiVokalist Stefan Zell bu şarkıya dair şöyle demişti:

“Şunu söyleyebilirim ki şu ana kadar yazdığım en kişisel ve önemli şarkı. Kritik bir kalp rahatsızlığıyla 2008 yılında doğan kızım Freya ile ilgilidir. Doğduğunda yaşayabilmesi için çok acı verici bir ameliyat olması gerekiyordu. Aynı zamanda tekrar ameliyat riski ile karşı karşıya kalmamak ve muhtemel olumsuzlukların önüne geçebilmek adına emin olana kadar ameliyatın olması söz konusu olamazdı. Kızımın ilk 8 ayı boyunca, her gün onun düzenli beslenmesi ve olağan bir şekilde yaşayabilmesi için sürekli mücadele ettik. Sağlıklı insanlar için sıradan olan ve rahatça yapabildiğimiz şeyler, nefes alıp vermemiz bile kalp rahatsızlığı olan kızım için çok zordu. Nihayetinde geçtiğimiz yılın Aralık ayında Göteborg’daydık ve ameliyatı yaptılar. O günden beri her şey değişti ve bugün kızım tamamen güvende, üç yaşında olacak diğer çocuklar gibi.

Hayal edebilirsiniz ki hayatımın bu periyodunda duygularım karmakarışıktı. Çeşitli duygular içinde boğuluyordum. Bir yandan ilk çocuğum Freya, doğmuştu ve doğumuyla birlikte kelimelere dökülemeyecek bir sevinç yaşamıştım. Aynı zamanda onun rahatsızlığı yaşamımıza birçok sıkıntıyı ve karanlığı getirmişti. Şarkı basitçe yaşadığımız bu deneyimden bahseder ve benim olduğu kadar karım için de çok şey ifade ediyor.”

3 yorum:

Zarganian dedi ki...

Hocam bir Galatasaraylı olarak bloguma bakmanı hatta katılmanı çok isterim, saygılar :) metinoktayforma.blogspot.com

Lethiandol dedi ki...

sabahın 8inde google da "dreams" sözcüğünü görsellerde ararken robin williams ın "what dreams may come" filminden bir resim ile blogunuz gözüme çarptı ve bu yazıyı okuduğumda göz yaşlarıma hakim olamadım... ellerinize sağlık :)

Atilla Çelik dedi ki...

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Keşke iş hayatım daha fazla yoğun olmasaydı da eski ilhamlarıma daha fazla zaman yaratıp hiç durmaksızın yazmaya devam edebilseydim. Hayat işte...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails